KARTA KREDYTOWA

Wszystko czego szukasz o kartach kredytowych w jednym miejscu!

Karta kredytowa jak działa?

Jak już wiemy, karta kredytowa to nic innego jak karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Płatności wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w postaci ciężaru limitu.

Co miesiąc bank przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) lub umożliwia dostęp do tych informacji przez zalogowanie się do konta (dla posiadacza karty powiązanej z kontem w danym banku). Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących/oszczędnościowo-rozliczeniowych. Użytkowanie karty kredytowej może być bezpłatne w skali roku jeśli spełnimy pewne wymagania, np. dokonamy 120 transakcji nieważne na jaką kwotę lub np. transakcji na kwotę 120 000 zł w ciągu roku. Jeśli nie uda nam się przekroczyć narzuconych limitów będziemy musieli zapłacić za użytkowanie karty od 0 do nawet 250 zł za rok użytkowania.

Bardzo ważną informacją jest, że z kartą kredytową związany jest okres bezodsetkowy, czyli tzw. grace period. Oznacza to, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji do podanego terminu to nie zapłaci odsetek od kredytu kartowego (ale jeśli spłaci np. 98% zadłużenia, to odsetki zapłaci nie od brakujących 2%, lecz nadal od całej kwoty zadłużenia). Okres bezodestkowy nie dotyczy wypłat z bankomatów. W przypadku podjęcia gotówki odsetki naliczane są od razu.

Zachęcającą informacją jest to, że z takiego darmowego kredytu można korzystać przez prawie 2 miesiące. Niestety są to pozorne 2 miesiące. Mechanizm korzystania z karty kredytowej polega na tym, że wykonane w danym okresie (np. w maju) transakcje trzeba spłacić w ciągu ok. 24 dni po jego zakończeniu (czyli np. do 24 czerwca). W konsekwencji dla transakcji wykonanych w dniu 1 maja okres bezodsetkowy potrwa 54 dni, a dla tych z dnia 30 kwietnia jedynie 24 dni.
Po raz kolejny przypominamy, że wypłaty z bankomatów podlegają naliczaniu odsetek od chwili pobrania gotówki!

Podziel się z nami swoją opinią:

Chcesz wiedzieć więcej?