KARTA KREDYTOWA

Wszystko czego szukasz o kartach kredytowych w jednym miejscu!

Karta kredytowa, co to jest CVC?

CVC to kod weryfikacyjny karty, który jest wydrukowany na odwrocie karty debetowej lub kredytowej. W przypadku większości kart (np. Visa, MasterCard czy kart bankowych) są to trzy ostatnie cyfry wydrukowane na pasku podpisu na odwrocie karty. W przypadku kart American Express (AMEX) jest to zwykle czterocyfrowy kod na przedniej stronie karty.

Kod CVC w odróżnieniu od właściwego numeru karty, nie jest zapisany drukiem wypukłym, więc nie jest też drukowany na pokwitowania. Dzięki temu istnieje niewielkie prawdopodobieństwo by znał go ktoś oprócz właściciela karty. Ze względów bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci trzeba podać kod CVC razem z innymi danymi karty kredytowej (wszystkie wprowadzone informacje są przesyłane za pośrednictwem bezpiecznych połączeń SSL). Nie jest to natomiast koniecznie podczas bezpośrednich płatności kartą (np. w sklepie bądź restauracji), ponieważ wtedy jesteśmy proszeni o wpisanie PIN-u bądź też podpisanie potwierdzenia z terminalu.

Ważne: Nazwa kodu może być różna u różnych wydawców karty. Kod ten znany jest też pod nazwą wartości weryfikacyjnej karty (CVV), kodu bezpieczeństwa karty lub osobistego kodu bezpieczeństwa.

CVC, a CVC2
Pełna nazwa z ang. brzmi Credit verification code 2 jednak często skraca się ją do CVC2, a czasami o krok dalej do po prostu CVC, co może wprowadzać w błąd ponieważ można pomyśleć, że chodzi o kod CVC1 lub CVV1, który jest zupełnie innym kodem.

Kod CVC1 / CVV1
Kod ten zakodowany jest na 2 sciężce pasku magentycznego karty i służy do tego, aby sprawdzić czy merchant (sprzedawca) faktycznie ma w ręku kartę, czy próbuje dokonać transakcji nie mając fizycznie karty przy sobie.

Teoretycznie zarówno kod CVC1 jak i CVC2 razem z numerem karty są wystarczające, aby dokonać transakcji, jednak zazwyczaj przy CVC2 wymagana jest również data ważności karty.

Nazwa kodu weryfikacji w zależności od operatora karty

  • CVV2 – card verification value (Visa)
  • CVC2 – card validation code (MasterCard)
  • CID – card identification number (Discover)
  • CID lub unique card code (American Express)

Gdzie szukać numeru CVC
Dla kart Visa, Maestro oraz MasterCard numer posiada 3 cyfry oraz znajduje się na rewersie karty:

dis
cvc

Kod CVC na powyższych obrazkach został oznaczony żółtym oraz czerwonym kółkiem.

Podziel się z nami swoją opinią:

Chcesz wiedzieć więcej?