KARTA KREDYTOWA

Wszystko czego szukasz o kartach kredytowych w jednym miejscu!

Jak bezpiecznie płacić kartą kredytową?

Najprostszą z możliwych płatności kartą kredytową jest płatność bezpośrednia. Chodzi tutaj o użycie karty kredytowej w sklepach, aptekach, restauracjach itp. Używamy jej jak każdej innej karty, przy płatności jesteśmy zobowiązani do podania kodu PIN, bądź podpisania potwierdzenia z terminala (wyjątkiem są płatności zbliżeniowe na małe kwoty, gdzie nie wymagana jest weryfikacja poprzez PIN lub podpis). W tradycyjnym sklepie płacąc kartą płatniczą lub kredytową, oprócz pieniędzy zostawiamy w nim również dane o naszej karcie. Można je często znaleźć na tak zwanym slipie, czyli papierowym potwierdzeniu zawartej transakcji. Jedna kopia jest dla sprzedawcy, druga dla nas. Nie jest tak w przypadku transakcji internetowych.

Karta kredytowa doskonale sprawdza się jako szybki sposób na zapłatę za internetowe zakupy, ponieważ autoryzacja następuje natychmiast, dzięki czemu zamówienie może być od razu zrealizowane (taką opcję posiadają też niektóre karty debetowe, np. Inteligo lub Visa Electron). W celu wykonania płatności należy przeważnie podać termin ważności karty oraz kod CVC/CVV.

Warto również pamiętać, że żaden sprzedawca nie może żądać od nas podania numeru PIN przy dokonywaniu e-zakupów. Do potwierdzania transakcji internetowych nie służy PIN, ale wyłącznie numer CVC/CVV – trzy cyfry umieszczone na odwrocie karty kredytowej na pasku, na którym znajduje się podpis posiadacza (niektóre karty posiadają 4 cyfry, w polskich bankach rzadko jest to jednak spotykane). Kod CVC/CVV służy właśnie do zabezpieczenia transakcji internetowych. Pamiętajmy też, że płacąc kartą, sklep nie ma dostępu do naszych danych. Dane z karty trafiają bezpośrednio na serwer obsługujący transakcje bezgotówkowe.

Jeśli masz obawy przed korzystaniem z płatności kartą kredytową przez Internet, zacznij od sklepów znanych marek, które przeważnie posiadają certyfikat zaufania. Pamiętaj jednak, że nawet w przypadku gdy korzystamy z oferty sklepów certyfikowanych, zawsze powinniśmy sprawdzić, czy strona internetowa ma bezpieczne połączenie (adres w pasku przeglądarki rozpoczyna się od https lub ssl, a na dole ekranu lub obok adresu sklepu powinniśmy mieć symbol zamkniętej kłódki). Zdarzają się bowiem strony łudząco podobne do oryginału, które służą jedynie wyłudzeniu danych do Twojej karty.

Podziel się z nami swoją opinią:

Chcesz wiedzieć więcej?